آرشیو مقالات عکاسی

عمارت

تصاویر این عمارت های به ظاهر خالی، سرشار از تاریخ، جاه طلبی و فاجعه  اند. عکاس این مجموعه، کارول پالکا، فضای پژمرده داخلی بناهایی متروک را ثبت کرده است که زمانی در اختیار حکومت کمونیستی بودند.
عکس ها و متن از کارول پالکا

عمارت، سفری تصویری در تاریخ است به دورانی که بیشتر مردم تمایل به فراموش کردنش دارند. من بناهایی را ثبت کردم که از زمان حکومت کمونیستی باقی مانده اند، حکومتی که سال ها پیش بر اروپای مرکزی و شرقی حاکم بود.
در طول جنگ سرد، تعدادی از کشورهای اروپای مرکزی و شرقی با اتحاد جماهیر شوروی هم پیمان شدند و بلوک شرق را به وجود آوردند. دولت های کمونیستی (کشورهای پیمان ورشو) شامل چک اوسلواکی، بلغارستان، آلمان شرقی، مجارستان، لهستان و رومانی بودند. این مجموعه عکس بقایای این دولت های کمونیستی را در عصر حاضر مستند کرده است.
عکس ها فضای درونی هتل پلانا، ساختمان رفاهی تعطیل شده ای، را نشان می دهند که زمانی در اختیار حزب کمونیست چک-اوسلواکی بود و امروزه ساختمان اداری بلااستفاده مدیریت فولادسازی نوا هوتا است و نمونه خوبی از رئالیسم سوسیالیستی است که زمانی نیکیتا خورشف و فیدل کاسترو از آن بازدید کرده بودند.

 Emarat1
سالن سرخ که واکلاو کلاوس و ولادیمیر مسیار در آنجا تقسیم چک اوسلواکی را امضاء کردند.

من عنوان «عمارت» را برگزیدم تا داستانی درباره قدرت و ناپایداری اش بگویم. عمارت در عین حال که پناهگاه، امنیت و آرامش ارائه می دهد، هم زمان حسی از استحکام را هم القاء می کند.
بااین وجود، این حس فقط یک وهم است، و قدرت، برخلاف آنچه عاملانش تصور می کنند، همیشگی نیست و گذرا است. شبح سقوط نزدیک است و درست پشت دیوارهای ضخیم و سرد ایده های بزرگ، گوشه ای کمین کرده است.
- کارول پولکا
- مترجم: ماهرخ علی پناهلو
مجموعه «عمارت» برگزیده جایزه استعدادهای نوظهور 2017 شده است.

 Emarat7
دفتر مدیریت فولادسازی نوا هوتا


 Emarat4
بدون عنوان


 Emarat2
ساختمان رفاهی تعطیل شده ای که زمانی در اختیار حذب کمونیست چک اوسلواکی بود

 Emarat8
بدون عنوان
 
Emarat9
 تفریحگاه لهستانی دهه 1970
 
Emarat3
بدون عنوان
 
Emarat5
مرکز کنترل فولادسازی نوا هوتا

 
 Emarat6
بدون عنوان

درباره کارول پولکا
کارول پولکا (1991) عکاسی لهستانی است که فارغ التحصیل دانشکده فیلم کریشتف کیشلوفسکی بوده و هم اکنون دانشجوی دکتری آکادمی هنرهای زیبا در کراکو می باشد. او عضو اتحادیه عکاسان هنر لهستانی است. آثار پولکا جوایز متعددی در سراسر دنیا دریافت کرده اند.
ترجمه ماهرخ پناهلو، اختصاصی آکادمی عکاسی هنر های معاصر

نوشتن دیدگاه

10


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

www.academyca.com


آکادمی هنرهای معاصر
مرکز تخصصی آموزش هنرهای تصویر بنیان
آکادمی عکاسی، سینما، تبلیغات، انیمیشن و دیجیتال آرت
 

کلیه حقوق این وب سایت مربوط به آموزشگاه هنر های معاصر می باشد
بازنشر مطالب این سایت با ذکر منبع مجاز می باشد
کلیه فعالیت ها و خدمات این سایت بنا به مورد دارای مجوز های مربوطه می باشد